Bogotá – Cali – Popayán – Silvia – Pasto – Laguna de La Cocha – Las Lajas – Tulcan [+ opcja: Santa Marta – Park Tayrona]

Sylwester i karnawał w tropikalnym raju, słynącym z niekończącej się fiesty to idealny sposób, aby wejść w Nowy Rok tanecznym krokiem! Zaczniemy od Bogoty – kolumbijskiej stolicy, położonej “2600 metrów bliżej gwiazd”. Polecimy do Cali, gdzie zobaczymy finał największej tanecznej imprezy na świecie, a następnie spędzimy noc sylwestrową w rytmach salsy w lokalnym klubie. Po noworocznym odpoczynku wybierzemy się na południe kraju, do Pasto, gdzie odbywa się jeden z najbardziej szalonych i fascynujących festiwali w Kolumbii – Carnaval de Negros y Blancos. Po drodze zwiedzimy przepiękne Białe Miasto Popayán i odwiedzimy rdzenny targ w wiosce Silvia. Przy okazji pobytu w Pasto zobaczymy też okoliczne cuda natury i kultury – położoną w wulkanicznym kraterze Lagunę La Cocha czy sanktuarium Las Lajas zachwycające architekturą rodem z Disneylandu. Przekroczymy granicę z Ekwadorem i skoczymy na obiad do pobliskiej miejscowości Tulcan. Z Pasto chętni mogą wrócić do Bogoty i do rodzinnego kraju lub przedłużyć pobyt o dwa dodatkowe dni na rajskich Karaibach! Odpoczynek na karaibskim wybrzeżu będzie wspaniałym zwieńczeniem kolumbijskiej przygody.

Dzień 1 – Bogotá

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

Od jutra zaczynamy prawdziwą przygodę!

 

kolumbia

Dzień 2 – Bogotá

Bogotá, czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Rano zwiedzimy główne atrakcje miasta, takie jak La Candelaria, Muzeum Złota i/lub Muzeum Botero.

Po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3 – Cali – Ferias de Cali

Poranny lot do Cali – stolicy regionu Valle de Cauca. Jest to jedno z największych miast Kolumbii, położone nieopodal wybrzeża Pacyfiku i uznawane jako światowa stolica salsy! Co roku w grudniu odbywa się tu ogromna uliczna impreza Feria de Cali, w której biorą udział najlepsi tancerze świata.

 

 

Po przybyciu do miasta zobaczymy główne atrakcje Cali, w tym historyczną dzielnicę San Antonio, słynny Salsodrom i pomnik Chrystusa Króla oraz będziemy mieli okazję uczestniczyć w zamknięciu Feria de Cali.

Lekcja salsy dla chętnych.

Nocleg w Cali.

Dzień 4 – Cali – SYLWESTER

Pożegnamy stary rok i powitamy nowy podczas niezapomnianej zabawy w rytmach latynoskiej muzyki! Zobaczymy, jak potrafią bawić się Kolumbijczycy i skąd wzięła się imprezowa reputacja Cali. Zintegrujemy się z lokalsami i innymi przybyszami z całego świata, by razem wznieść toast kolumbijskim rumem lub aguardiente!

Impreza sylwestrowa w lokalnym klubie. Nocleg w Cali.

Dzień 5 – Cali

Uff, dziś nikt przed południem nie wstaje! Po obfitym kolumbijskim śniadaniu (które jest doskonałym lekarstwem na kaca) będziemy mieć czas na odpoczynek i ostatnie spacery po mieście.

Nocleg w Cali.

Dzień 6 – Popayán

Czas opuścić Cali i udać się na południowy zachód kraju. Podczas przejazdu prywatnym minibusem (ok. 4 godzin) będziemy mieć okazję podziwiać zmieniające się kolumbijskie pejzaże. Na obiad dotrzemy do Popayán, słynącego ze śnieżnobiałej kolonialnej zabudowy, która nadała mu przydomek Białe Miasto. Po południu będziemy mieć okazję zwiedzić popayańską starówkę, w tym ogromny Kościół Św. Franciszka, gdzie w 1983 roku odnaleziono prawdziwe mumie oraz historyczny most Puente del Humilladero.

Kolacja i nocleg w Popayán.

Dzień 7 – Silvia (Mercado Indigena) – Pasto

Z Popayán wybierzemy się do pobliskiej wioski Silvia, gdzie raz w tygodni odbywa się wyjątkowy Mercado Indigena (tzw. Rdzenny Targ) – to tutaj przedstawiciele lokalnej rdzennej grupy etnicznej Guambiano prezentują swoje wyroby i rękodzieło.

Po lunchu ruszymy dalej na południe, prosto do Pasto! Pasto (oficjalnie: San Juan de Pasto) to miasto z silną rdzenną tożsamością, malowniczo położone w Andach między wulkanami, kraterami, jeziorami i kanionami. Pobyt tutaj, zwłaszcza w okresie karnawału Negros y Blancos pozwala na naprawdę unikalne doświadczenie zarówno kolumbijskiej kultury, jak i natury.

Wieczorny spacer po starym mieście.

Nocleg w Pasto.

Dzień 8 – Pasto – Laguna de La Cocha – Santa Lucia

Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji w okolicy Pasto jest polodowcowa Laguna de La Cocha, gdzie wybierzemy się na całodniową wycieczkę. To jedno z największych kolumbijskich jezior, otoczone zielonymi szczytami i andyjskimi łąkami. Popłyniemy po nim łódką i dotrzemy do wysepki Corota, gdzie znajduje się mały naturalny rezerwat. Chętni będą mogli spróbować na lunch świeżego pstrąga prosto z laguny. Po południu dotrzemy do pobliskiej miejscowości Santa Lucia, gdzie wespniemy się na szczyt widokowej wieży i będziemy mogli podziwiać górskie pejzaże otaczające lagunę.

 

 

Nocleg w Pasto.

Dzień 9 – Pasto – Las Lajas – Tulcan (Ekwador)

Dzisiaj wybierzemy się do bajkowego Sanktuarium Las Lajas. Niezależnie od tego, ile kościołów widziało się w życiu, prawdopodobnie żaden z nich nie przypominał Las Lajas! Ta neo-gotycka budowla, wzniesiona tuż obok kanionu rzeki Guaitara, swoją architekturą przypomina pałace rodem z bajek Disneya i wielokrotnie trafiała na listy najpiękniejszych kościołów na świecie.

W okolicy znajduje się kilka punktów widokowych, które będziemy mogli odwiedzić, aby w pełni nasycić się tym unikalnym miejscem.

 

 

Przekroczymy również granicę z Ekwadorem i zajedziemy do miejscowości Tulcan, gdzie chętni będą mogli zjeść tzw. cuy – czyli świnkę morską, danie popularne w tym rejonie Ameryki Południowej. Zwiedzimy również lokalny cmentarz.

Nocleg w Pasto.

Dzień 10 – Pasto – Carnaval de los Blancos y Negros

Gdy reszta świata obchodzi Święto Trzech Króli, w Pasto odbywa się uroczyste zakończenie Karnawału – cały ten dzień to jedna wielka parada i impreza!

 

 

Podobno wszystko zaczęło się w 1912 roku w ekskluzywnym domu “uciech dla panów”, gdzie pewien śmiały krawiec o imieniu Don Angel Maria Lopez Zarama wziął puder do twarzy oraz perfumy jednej z najbardziej atrakcyjnych pań i rozpylił to wśród wszystkich obecnych z okrzykiem ¡Vivan los Blanquitos! (Niech Żyją Biali!). Wówczas całe towarzystwo podłapało zabawę i wyszło na zewnątrz, aby powtórzyć żart na mieszkańcach Pasto, powtarzając: ¡Que Vivan Los Negros y que Vivan los Blancos! (Niech Żyją Czarni i Biali!)

Obecnie Carnaval de los Blancos y Negros to przede wszystkim tradycyjna przebierana parada z takimi postaciami jak karykaturalna rodzina Castañeda, pijany ksiądz czy grupa dziewczyn reprezentowana przez drag queen, a także wybory Królowej Karnawału oraz uliczne tańce i śpiewy do samego rana.

Tego dnia będziemy mogli podziwiać uczestniczyć w kolorowej paradzie wraz z lokalnymi mieszkańcami Pasto i okolic!

Nocleg w Pasto.

Dzień 11 – Bogota (+ opcja: Santa Marta)

Dziś pożegnamy się z Pasto i polecimy do Bogoty, gdzie będzie można zakończyć wycieczkę i udać się w podróż powrotną do Europy.

Chętni mogą wybrać się do Santa Marta i spędzić dodatkowe dwa dni na gorącym karabiskim wybrzeżu.

Santa Marta to miejsce tętniące życiem i kulturową różnorodnością. To tutaj poznamy wszystkie kolory, zapachy i dźwięki kolumbijskich Karaibów. Wybierzemy się na spacer po kolonialnym centrum historycznym i odwiedzimy miejską plażę.

Nocleg w Santa Marta.

*Dzień 12 – Park Tayrona

Czas na powrót na łono natury! Narodowy Park Tayrona to absolutnie magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża w Kolumbii, często nazywanym rajem na ziemi.

 

Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór.

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas lekki trekking trwający ok 3-4 godzin, zwieńczony odpoczynkiem na plaży.

Pod koniec dnia opuszczamy Park Tayrona łódką i udajemy się do Taganga (miasteczko nieopodal Santa Marta).

Ostatni nocleg w Santa Marta i pożegnanie z Kolumbią.

*Dzień 13 – Santa Marta – Bogota

Lot z Santa Marta do Bogoty i dalej powrót do Europy.
Tego dnia rozstaniemy się z naszymi przewodnikami i kończymy wycieczkę.

UWAGI:

 • Zakładany termin wycieczki: 28 grudnia 2022 – 7 stycznia 2023 (program podstawowy); możliwość spędzenia dodatkowych dwóch dni na wybrzeżu karaibskim i powrót 9 stycznia 2023.
 • Ilość uczestników: 6 – 12 osób
 • W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np. warunki atmosferyczne, wydarzenia lokalne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.

CENA:

1250 euro / osobę (program podstawowy 11 dni)
1550 euro / osobę (program rozszerzony 13 dni)

CO OBEJMUJE CENA?

  • Zakwaterowanie na 10 nocy (11 dni) w wersji podstawowej lub 12 nocy w wersji rozszerzonej. W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach, lub kwaterach prywatnych. Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
  • Wyżywienie: śniadania;
  • Lokalne przeloty na trasach Bogota-Cali, Pasto-Bogota (program podstawowy) oraz dodatkowo Pasto-Santa Marta i Santa Marta-Bogota w wersji rozszerzonej
  • Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Cali – Popayan, Popayan – Pasto, Pasto – Laguna de La Cocha, Pasto – Las Lajas.
  • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
  • Wstęp do klubu salsowego na imprezę sylwestrową (napoje we własnym zakresie);
  • Wstęp na Feria de Cali i Carnaval de Negros y Blancos;
  • Całodniowe wycieczki: Laguna de La Cocha; Sanktuarium Las Lajas;
  • Bilety wstępu na: Góra Monserrate w Bogocie, Tayrona Park (program rozszerzony);
  • Stała opieka przewodnika polskojęzycznego nad grupą w ciągu całej podróży. Przewodnicy lokalni w wybranych miejscach.

  CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

  • Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
  • Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
  • Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
  • Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

  Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:
  Obiad: 5-15 €
  Kolacja: 5-10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Niepodległości w Bogocie, jazda konna w Parku Tayrona, nocna wyprawa do selwy nad Pacyfikiem itp.
  • Napiwków (dobrowolnych).

  Copyright by Anna Jadwiga Matelska i Radosław Śpiewak. Zakaz kopiowania lub rozpowszechniania powyższego programu bez naszej zgody oraz wykorzystywania go do własnej działalności