Witamy w Kolumbii!

Dzień 1

Bogotá – czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna i wielokulturowa stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

BogotáPo przybyciu z lotniska do hotelu udamy się na spacer i aklimatyzację w Bogocie. Następnie lunch w jednej z lokalnych restauracji a po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!
Nocleg w Bogocie.

Dzień 2

Villa de Leyva, Boyacá (wycieczka jednodniowa z Bogoty).

Opuszczamy Bogotę wcześnie rano, aby dotrzeć do historycznego Puente de Boyaca, małego mostu przecinającego rzekę Teatinos. Odwiedzimy pomnik upamiętniający bitwę pod Boyaca, ważne wydarzenie z okresu wojny przeciwko Hiszpanii.

Podczas podróży do Villa de Leyva, odwiedzimy jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych gmin w kraju z kolonialną architekturą i brukowanymi uliczkami.

Villa de Leyva, Boyacá“Kraina wolności” Boyacá, jest bardzo ważnym miejscem w historii Kolumbii. Miały tu miejsce wielkie i znaczące bitwy z okresu wojny narodowowyzwoleńczej. W regionie tym możemy podziwiać bogatą i zróżnicowaną florę oraz wspaniałe krajobrazy.
Nocleg w Bogocie.

Dzień 3

Po śniadaniu zwiedzimy Stare Miasto: Plaza de Bolívar, gdzie znajdują się takie zabytki, jak Budynek Kongresu (Kapitol), Pałac Sprawiedliwości, Pałac Liévano (siedziba Burmistrza Bogoty), Katedra, Pałac Arcybiskupa i Muzeum Niepodległości oraz Pałac Nariño, czyli siedziba Prezydenta Republiki Kolumbii. W skład Starego Miasta wchodzi dzielnica La Candelaria, pełna kolorowych budynków, które dziś są siedzibą instytucji państwowych, muzeów, uniwersytetów, restauracji i barów. Znajduje się tam również kilka bardzo pięknych kościołów reprezentujących hiszpańską architekturę kolonialną, obecnie starannie odrestaurowanych, w których podziwiać można wspaniałą sztukę religijną. Chętni będą mogli się udać do Muzeum Złota mieści niezwykłą kolekcję prekolumbijskich artefaktów. Jest to największa kolekcja złotych dzieł sztuki na świecie.

Wczesnym popołudniem wyruszymy komfortowym MINI – BUSEM ( ok. 7 godzin ) do San Jose Del Guaviare – tu kończą się wschodnie równiny Kolumbii i zaczyna dżungla Amazonii … Region ten jest częścią terytoriów, które dzięki podpisaniu porozumień pokojowych przechodzą właśnie okres rozkwitu. Dopiero kilka lat temu obszar ten otworzył swoje podwoje dla turystyki. Dlatego nadal podziwiać tu możemy dziewicze krajobrazy i niezbadaną dżunglę. Na miejscu znajdziemy kolorowe rzeki, starożytne formacje skalne, różnorodność rdzennych kultur i bezkres dzikiej przyrody.
Nocleg w San Jose Del Guaviare.

Dzień 4

Poranny wyjazd na wycieczkę do Laguna Damas del Nare gdzie udamy się na obserwację Toninas, czyli delfinów słodkowodnych. Są one przyzwyczajone do obecności człowieka. Chętnie podpływają do turystów kąpiących się w jeziorze, czasem bawią się wspólnie ciągnąc za cumę łodzi! Dotrzemy tam motorówką płynąc prawie 2 godziny rzeką Guaviare pośród amazońskiej salvy. Okoliczne lasy są domem dla wielu gatunków małp i ptaków. Po drodze zatrzymamy się na śniadanie na jednej z wysp na rzece. Po kąpieli i obcowaniu z delfinami udamy się na pyszny lunch na byłą plantację koki przerobioną na eco farmę.

Laguna Damas del NareChętni za dodatkową opłatą wieczorem będą mogli uczestniczyć w imprezie w towarzystwie indiańskiej, rdzennej społeczności Tucano, podczas której będziemy delektować się miejscową kuchnią, podziwiać kulturę i rzemiosło oraz wspólnie celebrować wyjątkowy posiłek. W tym niezwykłym doświadczeniu uczestniczyć będą tancerze z regionu Guyanesa.

Nocleg w San Jose Del Guaviare.

Dzień 5

Wyjazd z samego rana lokalnym transportem do Serranía de La Lindosa. Jest to część łańcucha górskiego Guyanesa, która została niedawno wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO… Znajduje się tu kamienne miasto, w skład którego wchodzą tunele, jaskinie, labirynty i formacje skalne, przeczące prawom grawitacji. Znajdziemy tu najwyraźniejsze w Kolumbii starożytne malowidła naskalne. Wiek niektórych z nich datuje się nawet na 10 000 lat. Krwistoczerwony kolor obrazów naniesionych na powierzchnię pradawnych formacji skalnych pobudza wyobraźnię. Materialne dziedzictwo obrazujące pradawne życie i artystyczne wizje przodków daje możliwość zapoznania się z fascynującą przeszłością regionu.
Łączny czas chodzenia około 5 godzin.

Serranía de La Lindosa.Nocleg w San Jose Del Guaviare.

Dzień 6

Z Serranía de la Macarena schodzi kilka strumieni wody, które zamieniają się w Kolorowe rzeki oraz kanały, które można spotkać jedynie w Kolumbii... jednym z nich jest Caño Sabana, miejsce, które dziś odwiedzimy w Guaviare. Jest to szereg kaskad, wodospadów i korytarzy, których wody wypływają z południowego płaskowyżu łańcucha górskiego Macarena, gdzie znajdują się ich źródła. Bogactwo kolorów tych wód wynika z obecności wyjątkowych gatunków roślin La Macarenia Clavigera i Ninfa de las Aguas. Przez sześć miesięcy w roku ten wyjątkowy widok jest wystarczającym powodem, by udać się do Guaviare.

Kolorowe rzeki oraz kanały, które można spotkać jedynie w KolumbiiŁączny czas chodzenia około 3 godzin.

Po południu opuszczamy San Jose Del Guaviare i udajemy się do Villavicencio, stolicy departamentu Meta. Tu spędzimy noc i możemy wybrać między aktywną zabawą w rytmach Salsy lub odpoczynkiem przed dalszą podróżą.

*Realizacja programu w Guaviare zależy od pogody, pory roku i może ulec zmianie w oparciu o decyzję operatora, który przede wszystkim stara się zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.

Dzień 7

Po śniadaniu czeka nas przejazd komfortowym Mini Busem do Salento. (około 8 godzin + przerwy na lunch, etc)
Po drodze zatrzymamy się na lunch w lokalnej restauracji gdzie będziemy mogli spróbować specjałów kuchni kolumbijskiej.

Wieczorem po kolacji zwiedzanie Salento.

Nocleg w SalentoDla chętnych zabawa w rytmach Salsy.

Nocleg w Salento.

Dzień 8

Dzień zaczynamy w największym Regionie Kawy w Kolumbii, który rozciąga się na obszarze kilku prowincji i słynie z malowniczych krajobrazów oraz zróżnicowanej flory i fauny. Piękna sceneria górzystych krajobrazów porośniętych bujną roślinnością, obecność wyjątkowych plantacji kawy w połączeniu z tradycyjną architekturą spowodowały, że obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.
W pierwszej części dnia chętni odwiedzą miejscową plantację kawy. Dowiemy się jak wygląda cały proces od momentu zbioru kawy do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kolumbijskiej kawy. W tej okolicy będziemy także podziwiać piękno gór, wodospadów i niezwykłych krajobrazów.
W drugiej części dnia po wizycie na plantacji udamy się na spacer do położonej nieopodal Doliny Cocora, mateczniku narodowego drzewa Kolumbii, zobaczymy imponujące palmy woskowe, które potrafią osiągnąć wysokość 60 metrów, co czyni je najwyższymi drzewami na świecie. Dolina Cocory to jedyne miejsce na świecie, gdzie rośnie ten gatunek palmy.

Doliny Cocora konnoNocleg w Salento.

W zależności od wybranej trasy trekking po Dolinie Cocora trwa od 3 do 7 godzin.

Za opłatą możliwość zwiedzania Doliny Cocora konno.

Wycieczka do plantacji kawy trwa około 2 godzin.

Dzień 9

Wyjazd do Medellin (około 6 godzin) + przerwa na lunch w regionalnej restauracji.

MedellinPo drodze odwiedzimy Manizales znane jako “Miasto otwartych drzwi” dla swoich przyjaznych mieszkańców. Manizales to urocze miasteczko w sercu kolumbijskiego regionu kawowego, położone w cieniu wulkanów Nevados i otoczone piękną przyrodą. W centrum Manizales znajduje się zbudowana w 1939 r. Katedra z najwyższą wieżą w Kolumbii 106 m. Wieża nosi nazwę „Polaca” i została tak nazwana na znak solidarności z Polską w związku z wybuchem II wojny światowej.

Wieczorem będzie można skorzystać z życia nocnego jakie oferuje Medellin.

Nocleg w Medellin.

Dzień 10

W mieście wiecznej wiosny możemy zapoznać się z wyjątkowym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.
Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju.
Wolne popołudnie pozwoli nam nacieszyć się atmosferą miasta.

Comuna 13Nocleg w Medellin.

Dzień 11

Tego dnia udamy się podziwiać krajobraz ze szczytu Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Na dwustumetrowy monolit można wspiąć się po schodach, które liczą aż 740 stopni. Z góry można podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior. Rejs łódką po ów jeziorach jest następnym punktem programu. W trakcie wycieczki łodzią będzie można zobaczyć byłe posiadłości baronów i karteli narkotykowych, którzy szczególnie upodobali sobie ten region lata temu.
Popołudnie spędzimy w przepięknym miasteczku Guatape, które leży nieopodal. Lunch w Guatape.

Nocleg w Guatape lub opcjonalnie powrót do Medellin.

Dla chętnych za opłatą rejs statkiem po przepięknych jeziorach w okolicy Guatape.

Przejazd do Rionegro ( lotnisko dla Medellin ) Dnia następnego wylecimy stąd do Santa Marta.

Dzień 12

Poranny wylot do Santa Marta, miasta, które będzie naszą bazą na najbliższe 2 noce.
Santa Marta to miejsce, w którym różnorodność jest całkowicie obecna w krajobrazie, w ludziach i we wszystkich aspektach kulturowych, które je tworzą. Jest to miejsce docelowe wielu podróżnych, które wita gorąco wszystkich odwiedzających i sprawia, że czują się tu jak w domu.

Santa MartaJednym z istotnych budynków w Santa Marta jest Katedra uważana za najstarszy kościół w Kolumbii. Znajdują się w niej pozostałości założyciela miasta, Rodrigo de Bastidasa. Odwiedzić także można posiadłość Quinta de San Pedro Alejandrino, w której Simón Bolívar spędził ostatnie dni. Istnieje kilka pomników upamiętniających wyzwoliciela oraz muzeum, w którym znajdują się dzieła sztuki przekazane przez artystów z wielu krajów Ameryki Południowej, wydane przez Bolívara. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Gold Museum gdzie można podziwiać zabytki kultury Tayron. Warto również zobaczyć wspaniały model Lost City.

Dzień 13

Dzień zacznie się wczesnym rankiem.

W przed ostatni dzień podróży czeka nas relaks w Park Tayrona, który to jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia podczas podróży do Kolumbii. Jest to obszar w całości chroniony -magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża Kolumbii. To miejsce zdecydowanie można nazwać rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór Sierra Nevada de Santa Marta. Miejsce to słynie z unikalnych wschodów i zachodów słońca.

Park TyronaZatrzymamy się tu na nocleg. Do wyboru będzie namiot lub hamak. (w tej samej cenie)

Trekking przez Park Tyrona do miejsca docelowego ( noclegu ) trwa w zależności od marszu, ale od 3 do 4 godzin.
Za opłatą istnieje możliwość przejechania trasy konno.

Dzień 14

To już ostatni dzień naszej wycieczki. Czeka nas całodzienne plażowanie, kąpiele w morzu karaibskim i praca nad opalenizną w Cabo de San Juan.
Pod koniec dnia opuszczamy Park Tayrona łódką i udajemy się do Taganga (miasteczko nieopodal Santa Marta) gdzie będzie na nas czekać bus, który zabierze nas do Santa Marta gdzie spędzimy ostatnią noc podróży. Następnego dnia po wykwaterowaniu udamy się na lotnisko w Santa Marta.

Oferta jest przygotowana dla grupy min. 10 osób.

CENA : 1170 Euro

Sugerowane daty podróży:
Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów.

CO OBEJMUJE CENA?

• Transfery: lotnisko – hotel – lotnisko w każdej z lokalizacji.
• Wyżywienie: Śniadania.
• Przejazdy wynajętym komfortowym Mini Bus na trasie: Bogota, Villa De Leyva, San Jose Del Guaviare, Salento, Medellin.
• Transfer z Santa Marta do Park Tayrona.
• Transfer łodzią z Park Tayrona do Taganga (Santa Marta) oraz późniejszy transfer na lotnisko.
• Zakwaterowanie na 13 nocy i 14 dni w 3*hotelach oraz w wysoko ocenianych hostelach według booking.com & Google.
• Bilety wstępu na : Góra Monsaratte w Bogocie (kolej linowa), Region Kawy (Cocora Valley), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park.
• Stała opieka dwóch przewodników nad grupą w ciągu całej podróży z / do Bogoty. Polskojęzycznego oraz lokalnego.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

• Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
• Biletów lotniczych do / z Bogoty, Medellin – Santa Marta oraz Santa Marta – Bogota. ( około 1100 Euro )
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
• Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
• Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii

Obiady

5 – 15 €

Kolacje

5 – 10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp i posiłków nie wymienionych w programie.

 

Aktywności fakultatywne

Koszt na osobę

Muzeum Niepodległości (Bogota)

1,5 €

Muzeum Botero (Bogota)

1,5 €

Wycieczka na plantację kawy (Cocora Valley)

10 €

Rejs statkiem po jeziorach Guatape

15 €

Jazda konna Park Tayrona

10

Wieczór z Indianami ( Guaviare )

15 €

 

  • Napiwków (dobrowolnych).