Witamy w Kolumbii!

Dzień 1

Bogotá – czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna i wielokulturowa stolica o imponującej historii,gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Po przybyciu z lotniska do hotelu udamy się na spacer i aklimatyzację w Bogocie.

Nocleg w Bogocie

Bogotá

Dzień 2

Po śniadaniu zwiedzimy Stare Miasto: Plaza de Bolívar, gdzie znajdują się takie zabytki, jak Budynek Kongresu (Kapitol), Pałac Sprawiedliwości, Pałac Liévano (siedziba Burmistrza Bogoty), Katedra, Pałac Arcybiskupa i Muzeum Niepodległości oraz Pałac Nariño, czyli siedziba Prezydenta Republiki Kolumbii. W skład Starego Miasta wchodzi dzielnica La Candelaria, pełna kolorowych budynków, które dziś są siedzibą instytucji państwowych, muzeów, uniwersytetów, restauracji i barów. Znajduje się tam również kilka bardzo pięknych kościołów reprezentujących hiszpańską architekturę kolonialną, obecnie starannie odrestaurowanych, w których podziwiać można wspaniałą sztukę religijną. Chętni będą mogli się udać do Muzeum Złota mieści niezwykłą kolekcję prekolumbijskich artefaktów. Jest to największa kolekcja złotych dzieł sztuki na świecie.

Po lunchu w lokalnej restauracji odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3

Villa de Leyva, Boyacá (wycieczka jednodniowa z Bogoty).

Opuszczamy Bogotę wcześnie rano, aby dotrzeć do historycznego Puente de Boyaca, małego mostu przecinającego rzekę Teatinos. Odwiedzimy pomnik upamiętniający bitwę pod Boyaca, ważne wydarzenie z okresu wojny przeciwko Hiszpanii. Podczas podróży do Villa de Leyva, odwiedzimy jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych gmin w kraju z kolonialną architekturą i brukowanymi uliczkami.

Villa de Leyva, Boyacá
“Kraina wolności” Boyacá, jest bardzo ważnym miejscem w historii Kolumbii. Miały tu miejsce wielkie i znaczące bitwy z okresu wojny narodowowyzwoleńczej. W regionie tym możemy podziwiać bogatą i zróżnicowaną florę oraz wspaniałe krajobrazy

Nocleg w Bogocie.

Dzień 4

Po śniadaniu wyruszamy na Pustynię Tatacoa ( około 6 h jazdy ). Lunch po drodze w typowej dla regionu restauracji.

Na „La Tatacoa” są doskonałe warunki geograficzne i atmosferyczne, sprzyjające obserwacji ciał niebieskich w porze nocnej. Jest to miejsce gdzie zawsze niebo jest czyste i pełne gwiazd, nie znajdziemy tu tzw. zanieczyszczenia wizualnego czy hałasu świateł…

Pustynia Tatacoa jest w rzeczywistości tropikalnym suchym lasem i drugą co do wielkości strefą suchą w Kolumbii. Cechuje ją piękny krajobraz w odcieniach ochry i szarości.

Na miejscu będziemy podziwiać wspaniałe pustynne widoki i chłonąć ich energię, spokój i ciszę.

Pustynia Tatacoa j

Dzień 5

Po śniadaniu będziemy podziwiać i korzystać z wielu aktywności jakie ma do zaoferowania Pustynia Tatacoa. Udamy się na trekking przez Pustynię (około 3 h) Przejdziemy przez Labirynt Cuzco, który jest atrakcyjny ze względu na intensywny czerwony kolor otaczających go formacji wapiennych.

Istnieje możliwość wypożyczenia: cross motor, samochód terenowy, rower czy jazda konno.

W tej samej cenie mamy do wyboru nocleg : łóżko w pokoju wieloosobowym lub hamak z widokiem na gwieździste niebo.

Dzień 6

Po śniadaniu czeka nas przejazd komfortowym Mini Busem do Salento. (około 8 godzin + przerwy na lunch, etc)
Po drodze zatrzymamy się na lunch w lokalnej restauracji gdzie będziemy mogli spróbować specjałów kuchni kolumbijskiej.

Wieczorem po kolacji zwiedzanie Salento. Wieczór z Salsą.

Nocleg w Salento.

Nocleg w SalentoDzień 7

Dzień zaczynamy w największym Regionie Kawy w Kolumbii, który rozciąga się na obszarze kilku prowincji i słynie z malowniczych krajobrazów oraz zróżnicowanej flory i fauny. Piękna sceneria górzystych krajobrazów porośniętych bujną roślinnością, obecność wyjątkowych plantacji kawy w połączeniu z tradycyjną architekturą spowodowały, że obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.
W pierwszej części dnia chętni odwiedzą miejscową plantację kawy. Dowiemy się jak wygląda cały proces od momentu zbioru kawy do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kolumbijskiej kawy. W tej okolicy będziemy także podziwiać piękno gór, wodospadów i niezwykłych krajobrazów.
W drugiej części dnia po wizycie na plantacji udamy się na spacer do położonej nieopodal Doliny Cocora, mateczniku narodowego drzewa Kolumbii, zobaczymy imponujące palmy woskowe, które potrafią osiągnąć wysokość 60 metrów, co czyni je najwyższymi drzewami na świecie. Dolina Cocory to jedyne miejsce na świecie, gdzie rośnie ten gatunek palmy.
Nocleg w Salento.

Wycieczka do plantacji kawy trwa około 2 godzin.

W zależności od wybranej trasy trekking po Dolinie Cocora trwa od 3 do 7 godzin.

Za opłatą możliwość zwiedzania Doliny Cocora konno.

Doliny Cocora konnoNocleg w Salento

Dzień 8

Wyjazd do Medellin (około 6 godzin) + przerwa na lunch w regionalnej restauracji.

Po drodze odwiedzimy Manizales znane jako “Miasto otwartych drzwi” dla swoich przyjaznych mieszkańców. Manizales to urocze miasteczko w sercu kolumbijskiego regionu kawowego, położone w cieniu wulkanów Nevados i otoczone piękną przyrodą. W centrum Manizales znajduje się zbudowana w 1939 r. Katedra z najwyższą wieżą w Kolumbii 106 m. Wieża nosi nazwę „Polaca” i została tak nazwana na znak solidarności z Polską w związku z wybuchem II wojny światowej.

Wieczorem będzie można skorzystać z życia nocnego jakie oferuje Medellin.

MedellinNocleg w Medellin.

Dzień 9

W mieście wiecznej wiosny możemy zapoznać się z wyjątkowym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.
Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju.

Wolne popołudnie pozwoli nam nacieszyć się atmosferą miasta.

Comuna 13Nocleg w Medellin.

Dzień 10

Tego dnia udamy się podziwiać krajobraz ze szczytu Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Na dwustumetrowy monolit można wspiąć się po schodach, które liczą aż 740 stopni. Z góry można podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior.
Popołudnie spędzimy w miasteczku Guatape, które leży nieopodal. Lunch w Guatape.

Dla chętnych za opłatą rejs statkiem po przepięknych jeziorach w okolicy Guatape.

GuatapeGuatapePrzejazd do Rionegro (lotnisko dla Medellin) skąd dnia następnego wylecimy stąd do Santa Marta.

Dzień 11

Poranny wylot do Santa Marta, miasta, które będzie naszą bazą na najbliższe 2 noce.
Santa Marta to miejsce, w którym różnorodność jest całkowicie obecna w krajobrazie, w ludziach i we wszystkich aspektach kulturowych, które je tworzą. Jest to miejsce docelowe wielu podróżnych, które wita gorąco wszystkich odwiedzających i sprawia, że czują się tu jak w domu.

Jednym z istotnych budynków w Santa Marta jest Katedra uważana za najstarszy kościół w Kolumbii. Znajdują się w niej pozostałości założyciela miasta, Rodrigo de Bastidasa. Odwiedzić także można posiadłość Quinta de San Pedro Alejandrino, w której Simón Bolívar spędził ostatnie dni. Istnieje kilka pomników upamiętniających wyzwoliciela oraz muzeum, w którym znajdują się dzieła sztuki przekazane przez artystów z wielu krajów Ameryki Południowej, wydane przez Bolívara. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Gold Museum gdzie można podziwiać zabytki kultury Tayron. Warto również zobaczyć wspaniały model Lost City.

Santa MartaNocleg w Santa Marta

Dzień 12

Tego dnia po śniadaniu udamy się na jednodniową wycieczkę do Minca.
Minca to spokojna, mała mieścina położona u podnóża gór Sierra Nevada, zaledwie pół godziny drogi od Santa Marta. Panuje tam chłodniejszy klimat, w okolicy znajdują się orzeźwiające górskie strumienie i wodospady, region ten cechuje niesamowita różnorodność biologiczna. Bardzo prawdopodobne, że spotkamy tukany czy kolibry. Na miejscu odwiedzić można także farmy kawy i kakao. Minca to świat ciszy i spokoju z dala od zgiełku miasta.

W Minca czeka nas trekking do Pozo Azul: idealnego miejsca do podziwiania rzeki Minca. Krystalicznie czysta woda i chłodniejsza temperatura otoczenia tworzą wprost idealne warunki do odpoczynku i kąpieli na łonie przyrody.

Trekking trwa około 2 godzin w jedną stronę. Za opłatą możliwość podjechania motorkiem.

Santa MartaNocleg w Santa Marta

Dzień 13

Dzień zacznie się wczesnym rankiem.

W przed ostatni dzień podróży czeka nas relaks w Park Tayrona, który to jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia podczas podróży do Kolumbii. Jest to obszar w całości chroniony -magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża Kolumbii. To miejsce zdecydowanie można nazwać rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór Sierra Nevada de Santa Marta. Miejsce to słynie z unikalnych wschodów i zachodów słońca.

Zatrzymamy się tu na nocleg. Do wyboru będzie namiot lub hamak. (w tej samej cenie)

Trekking przez Park Tyrona do miejsca docelowego ( noclegu ) trwa w zależności od marszu, ale od 3 do 4 godzin.
Za opłatą istnieje możliwość przejechania trasy konno.

Park TyronaDzień 14

To już ostatni dzień naszej wycieczki. Czeka nas całodzienne plażowanie, kąpiele w morzu karaibskim i praca nad opalenizną w Cabo de San Juan.

Pod koniec dnia opuszczamy Park Tayrona łódką i udajemy się do Taganga (miasteczko nieopodal Santa Marta) gdzie będzie na nas czekać bus, który zabierze nas na lotnisko w Santa Marta skąd polecimy do Bogoty, a następnie do Europy.
Tego dnia także rozstaniemy się z naszymi pilotami. Polsko języcznym oraz lokalnym.

* (W zależności od ułożenia lotów, bo może się okazać, że potrzebny będzie ostatni nocleg w Santa Marta aby dnia 15 rozpocząć powrót do Europy) Opłata za ewentualny nocleg nie jest uwzględniona w cenie oferty.
Na lotnisku w Santa Marta możemy być 14 dnia wycieczki około godziny 19 co spokojnie umożliwia wylot do Bogoty.

Oferta jest przygotowana dla grupy min. 10 osób.

CO OBEJMUJE CENA?

• Transfery: lotnisko – hotel – lotnisko w każdej z lokalizacji.
• Wyżywienie: Śniadania.
• Przejazdy wynajętym komfortowym Mini Bus na trasie: Bogota, Villa De Leyva, Tatacoa, Salento, Medellin.
• Przejazdy publicznym transportem z Santa Marta do Minca oraz z Santa Marta do Park Tayrona.
• Transfer łodzią z Park Tayrona do Taganga (Santa Marta) oraz późniejszy transfer na lotnisko.
• Zakwaterowanie na 13 nocy i 14 dni w 3*hotelach oraz w wysoko ocenianych hostelach według booking.com & Google.
• Bilety wstępu na : Góra Monsaratte w Bogocie (kolej linowa), Region Kawy (Cocora Valley), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park.
• Stała opieka dwóch przewodników nad grupą w ciągu całej podróży z / do Bogoty. Polskojęzycznego oraz lokalnego.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

• Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
• Biletów lotniczych do / z Bogoty, Medellin – Santa Marta oraz Santa Marta – Bogota. ( około 1100 Euro )
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
• Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
• Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii

Obiady

5 – 15 €

Kolacje

5 – 10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp i posiłków nie wymienionych w programie.

 

Aktywności fakultatywne

Koszt na osobę

Muzeum Niepodległości (Bogota)

1,5 €

Muzeum Botero (Bogota)

1,5 €

Wycieczka na plantację kawy (Cocora Valley)

10 €

Rejs statkiem po jeziorach Guatape

15 €

Quinta de San Pedro Alejandrino (Santa Marta)

6 €

Obserwatorium na Pustyni Tatacoa

6

Jazda konna Cocora Valley

15 – 20

Jazda konna Park Tayrona

10

 

  • Napiwków (dobrowolnych).