Bogotá – Leticia – Amazonia – Salento – Valle de Cocora – Medellín – Guatapé – Santa Marta – Park Tayrona – Cartagena – Rincon del Mar

Amazonia to kraina rozbudzająca marzenia niejednego podróżnika i podróżniczki. W trakcie tej wyprawy dotrzemy do samego serca kolumbijskiej Amazonii, daleko od utartych szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni mieszkając w lokalnej społeczności nad rzeką Atacuari, wybierzemy się na trekkingi po selwie i popłyniemy na poszukiwanie amazońskich różowych delfinów. Z Amazonii ruszymy do rejonu kawowego, gdzie nie tylko posmakujemy prawdziwej kolumbijskiej kawy “prosto z krzaka”, ale również zobaczymy najwyższe plamy na świecie w Dolinie Cocora. Odwiedzimy Medellín, niegdyś jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, dziś tętniące życiem Miasto Wiecznej Wiosny. Kolejny przystanek to gorące Karaiby! Tam czeka nas trekking po spektakularnym Parku Tayrona, gdzie w jednym miejscu znajdziemy porośnięte tropikalnym lasem deszczowym góry i rajskie plaże, jak ze snu. Wybierzemy się do historycznej Cartageny i zagubimy się w wąskich uliczkach jej kolonialnej starówki, a na koniec czeka nas plażowanie w zacisznym Rincon del Mar. Odpoczynek nad Morzem Karaibskim będzie wspaniałym zwieńczeniem przygody życia!

Dzień 1- Bogotá

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

Od jutra zaczynamy prawdziwą przygodę!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 2 – Bogotá

Dziś zwiedzamy Bogotę, czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna stolica Kolumbii przyciąga ciekawą architekturą, muzeami, sztuką uliczną i lokalną kuchnią… Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

W Bogocie czeka nas spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria i okolicach Placu Bolivara, gdzie zobaczymy najważniejsze budynki w państwie. Zwiedzimy imponujące Muzeum Złota i odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki! Chętne osoby będa mogły również wejść do Muzeum Botero, słynącego z bogatej kolekcji sztuki współczesnej z całego świata.

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3 – Bogota – Leticia – Amazonia

Poranny lot do miasta Leticia, zwanego “bramą do Amazonii”. Popłyniemy łodzią po Amazonce, a następnie po jej odnodze – rzece Atacuari w głąb dziczy, aż do odciętej od cywilizacji wioski Comunidad 7 de Agosto, gdzie spędzimy kolejne kilka dni. To miejsce, którego nie zna nawet Google Maps, gdzie zasięg w telefonie przestaje działać, gdzie nie ma supermarketów, a na kolację je się piranie złowione tego samego dnia w rzece. Staniemy się częścią lokalnej społeczności i zobaczymy, jak żyje rdzenna ludność w sercu amazońskiej selwy. W kameralnej i rodzinnej atmosferze lokalny przewodnik pokaże nam autentyczną amazońską kulturę i zachwycającą przyrodę.

Nocleg w wiosce, pokoje 2-3 osobowe, warunki proste, ale nie ekstremalne (na miejscu łóżka, pościele, moskitiery, wspólne łazienki).

Dzień 4 – Amazonia

Po śniadaniu ruszamy z przewodnikiem na eksplorację amazońskiej dżungli. Wycieczka ok. 3-4 h:, przewodnik wprowadza nas w dziki świat amazońskiej roślinności, pokazuje różne egzotyczne owoce, lecznicze zioła, największe drzewa w Amazonii (jak słynna ceiba); szukamy ukrytych w dżungli jeziorek, ptaków i małp.

Po lunchu oprowadzanie po wiosce i okolicach, poznajemy funkcjonowanie lokalnej rdzennej społeczności w sercu Amazonii. !

Nocleg w wiosce.

kolumbia

Dzień 5 – Amazonia

Po śniadaniu wycieczka łodzią po rzece Atacuari i Amazonce, odwiedzimy sąsiednie wioski po stronie kolumbijskiej i peruwiańskiej, m.in. Isla de Tigre i San Juan de Atacuari. Dopływamy do najdalszego punktu w kolumbijskiej Amazonii (oficjalna granica na rzece między Kolumbią a Peru).

Po południu łowienie piranii i innych rzecznych ryb.

Nocna obserwacja kajmanów na Amazonce.

 

Dzień 6 – Amazonia

Ostatni poranek w wiosce nad Atacuari, czas na relaks w hamaku, obserwacje delfinów różowych i szarych i kąpiel w rzece dla chętnych.

Po obiedzie wracamy łódką do miejscowości Leticia, stolicy departamentu Amazonas, gdzie spędzimy ostatnią noc. O zmroku możliwość obserwacji stada papug w parku miejskim.

Nocleg w Leticia

Dzień 7 – Leticia – Pereira – Salento

Lot do Bogoty i dalej do położonego w rejonie kawowym miasta Pereira. Komfortowym minibusem pojedziemy do kolorowego miasteczka Salento, gdzie spędzimy kolejne dwa dni i poobserwujemy, jak niespiesznym rytmem toczy się życie na kolumbijskiej prowincji.

Region Kawowy zwany też Eje Cafetero obejmuje kilka prowincji i słynie z malowniczych krajobrazów oraz zróżnicowanej flory i fauny. Piękna sceneria górzystych krajobrazów porośniętych bujną roślinnością, obecność wyjątkowych plantacji kawy w połączeniu z tradycyjną architekturą spowodowały, że obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

Nocleg w Salento

Dzień 8 – Salento – Dolina Cocora

Po zwiedzeniu Salento udamy się na trekking do położonej nieopodal Doliny Cocora. To właśnie tam zobaczymy imponujące palmy woskowe, które potrafią osiągnąć wysokość 60 metrów. Sięgające nieba palmy na tle soczyście zielonych gór tworzą absolutnie niezapomniane i unikalne krajobrazy!

W zależności od wybranej trasy trekking po Dolinie Cocora trwa od 3 do 7 godzin. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość przejechania trasy konno oraz odwiedzenia Sanktuarium Kolibrów.

Nocleg w Salento.

Dzień 9 – Plantacja kawy i przelot do Medellin

Rano zwiedzimy miejscową plantację kawy. Dowiemy się jak wygląda cały proces od zbiorów aż do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kolumbijskiej Arabiki.

Po południu lot do Medellin.

Nocleg w Medellin.

Dzień 10 – Medellín

Zapoznamy się z wyjątkowym nowoczesnym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Medellin pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających multum wrażeń.

Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, taniec i murale, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju. Będziemy też mieć okazję przejechać się unikalną formą transportu miejskiego – wagonikami Metrocable dowożącymi mieszkańców do odległych dzielnic, położonych na górskich zboczach.

 

Po południu dla chętnych przejazd do centrum miasta, gdzie można podziwiać rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero.

Nocleg w Medellin.

Dzień 11 – Guatapé – Santa Marta

Wycieczka do pobliskiego Guatapé, znanego jako najbardziej kolorowe miasteczko w Kolumbii. Główną atrakcją tego dnia będzie wspinaczka na szczyt Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Po pokonaniu ok. 700 stopni roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior. Na koniec dnia wybierzemy się w rejs po jeziorze, nad którym położone są miejsca związane z historią życia Pablo Escobara i jego kartelu oraz gdzie swoje posiadłości mają znani kolumbijscy piłkarze.

Wieczorny lot do Santa Marta, na wybrzeże karaibskie. Nocleg w Santa Marta.

Dzień 12 – Narodowy Park Tayrona

Czas na powrót na łono natury! Narodowy Park Tayrona to absolutnie magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża w Kolumbii, często nazywanym rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór.

 

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas lekki trekking trwający ok 3-4 godzin, zwieńczony odpoczynkiem na plaży. Do miasta wrócimy łódką ( osoby obawiające się przeprawy łodzią będą mogły wrócić pieszo lub konno), dzięki czemu będziemy mogli podziwiać wybrzeże parku z perspektywy morza karaibskiego.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 13 – Santa Marta – Cartagena

Tego dnia udamy się do Cartageny – turystycznej perły Karaibów (przejazd ok. 5-6 godzin).

Cartagena de Indias to miasto z wielowiekową historią, dawna hiszpańska kolonia i jeden z najważniejszych portów w tym regionie. Pozostałością po tym okresie jest malownicza kolonialna starówka – podczas spaceru po tej części miasta poznamy jego dzieje i zobaczymy najważniejsze zabytki.

Oprócz historii dzisiejsza Cartagena oferuje turystom niezliczoną ilość knajpek, pubów, galerii sztuki oraz unikalny karaibski vibe, którego będziemy mieli okazję zakosztować wieczorem.

Nocleg w Cartagenie.

Dzień 14 – Cartagena – Zamek Św. Filipa i Rincon del Mar

Z rana, zanim karaibskie słońce wejdzie zbyt wysoko, my wespniemy się na monumentalne mury pochodzącego z XVI wieku Zamek Św. Filipa – jest to największy zamek wybudowany przez hiszpańskich kolonizatorów w Ameryce. Z jego murów można podziwiać panoramę miasta z czterech stron.

Po południu przejedziemy do Rincon del Mar, urokliwej wioski położonej na samej plaży nad wodami Morza Karaibskiego. To tutaj spędzimy ostatnie dwa dni w Kolumbii, odpoczywając po wyprawie pełnej wrażeń!

Nocleg w Rincon del Mar.

Dzień 15 – Rincon del Mar

Czas na relaks na plaży, kąpiele w morzu i pracowanie nad opalenizną. Dla chętnych możliwość odbycia za dodatkową opłatą wycieczki na okoliczne wyspy należące do archipelagu San Bernardo (tzw. island hopping), w tym Isla Tintipan i Santa Cruz de Islote.

Dzień 16 – Powrót do Europy

Żegnamy się z Kolumbią i przewodnikami! Przejazd do Cartageny, stamtąd lot powrotny do Europy.

UWAGI:

 • TERMINY WYPRAW:
  • 27 października – 11 listopada 2023
 • Ilość uczestników: 6 – 12 osób
 • Kolejność poszczególnych miejsc i atrakcji może ulec zmianie
 • W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np. warunki atmosferyczne, wydarzenia lokalne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.

CENA:

2750 USD /os

CO OBEJMUJE CENA?

 • Zakwaterowanie na 15 nocy (16 dni). W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach lub kwaterach prywatnych (Amazonia). Pokoje 2-3 osobowe z prywatnymi łazienkami (poza Amazonią, gdzie śpimy we wspólnych pokojach w domu gospodarzy). Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
 • Wyżywienie: śniadania;
 • Pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, podstawowe napoje bezalkoholowe) podczas pobytu w Amazonii (3 dni);
 • Lokalne przeloty na trasach Bogota-Leticia, Leticia-Pereira, Pereira-Medellin, Medellín-Santa Marta, Cartagena – Bogota
 • Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Pereira-Salento, Salento-Valle de Cocora, Santa Marta-Park Tayrona, Santa Marta-Cartagena, Cartagena-Rincon del Mar, Rincon del Mar-Cartagena;
 • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
 • Transfery łodzią w Amazonii (z Leticia do wioski Comunidad 7 de Agosto i z powrotem) oraz z Parku Tayrona do Taganga (Santa Marta);
 • Bilety wstępu na : Góra Monserrate w Bogocie (kolej linowa), Region Kawy (Dolina Cocora), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park, Zamek San Felipe (Cartagena);
 • Stała opieka przewodnika polskojęzycznego nad grupą w ciągu całej podróży. Przewodnicy lokalni w wybranych miejscach.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

  • Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
  • Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 USD.
  • Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
  • Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży (orientacyjna cena posiłku w Kolumbii: 5-15 USD).
  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Antioquia w Medellin, jazda konna w Dolinie Cocora lub w Parku Tayrona itp.
  • Napiwków (dobrowolnych).

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:
Obiad: 5-15 €
Kolacja: 5-10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Niepodległości w Bogocie, jazda konna w Parku Tayrona, nocna wyprawa do selwy nad Pacyfikiem itp.
  • Napiwków

(dobrowolnych).

Copyright by Anna Jadwiga Matelska i Radosław Śpiewak. Zakaz kopiowania lub rozpowszechniania powyższego programu bez naszej zgody oraz wykorzystywania go do własnej działalności