Bogotá – Leticia – Amazonia – Salento – Valle de Cocora – Medellín – Guatapé – Santa Marta – Park Tayrona

Amazonia to kraina rozbudzająca marzenia niejednego podróżnika i podróżniczki. W trakcie tej wyprawy dotrzemy do samego serca kolumbijskiej Amazonii, daleko od utartych szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni mieszkając w rdzennej lokalnej społeczności nad rzeką Atacuari, wybierzemy się na trekking po selwie i popłyniemy na poszukiwanie amazońskich różowych delfinów. Z Amazonii ruszymy do rejonu kawowego, gdzie nie tylko posmakujemy prawdziwej kolumbijskiej kawy “prosto z krzaka”, ale również zobaczymy najwyższe plamy na świecie w Dolinie Cocora. Odwiedzimy Medellín, niegdyś jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, dziś tętniące życiem Miasto Wiecznej Wiosny. Pospacerujemy po Comunie 13, wespniemy się na szczyt skały Guatapé i zobaczymy ruiny dawnej willi Pabla Escobara. Kolejny przystanek to rajskie Karaiby! Tam czeka nas trekking po spektakularnym Parku Tayrona, gdzie góry, morze, selwa i plaża spotykają się w jednym miejscu i nocleg na plaży. Odpoczynek na karaibskim wybrzeżu będzie wspaniałym zwieńczeniem kolumbijskiej przygody.

Dzień 1 – Bogotá

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

Od jutra zaczynamy prawdziwą przygodę!

kolumbia

Dzień 2 – Bogotá

Bogotá, czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Rano zwiedzimy główne atrakcje miasta, takie jak La Candelaria, Muzeum Złota i/lub Muzeum Botero.

Po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3 – Leticia – Amazonia

Ruszamy na wyprawę do Amazonii! Poranny lot do miasta Leticia, zwanego “bramą do Amazonii”. Popłyniemy łodzią po Amazonce, a następnie po jej odnodze – rzece Atacuari w głąb dziczy, aż do odciętej od cywilizacji wioski Comunidad 7 de Agosto, gdzie spędzimy kolejne kilka dni. To miejsce, którego nie zna nawet Google Maps, gdzie zasięg w telefonie przestaje działać, gdzie nie ma supermarketów, a na kolację je się piranie złowione tego samego dnia w rzece. Staniemy się częścią lokalnej społeczności i zobaczymy, jak żyje rdzenna ludność w sercu amazońskiej selwy. W kameralnej i rodzinnej atmosferze lokalny przewodnik pokaże nam autentyczną amazońską kulturę i zachwycającą przyrodę.

Nocleg w wiosce, pokoje 2-3 osobowe, warunki proste, ale nie ekstremalne (na miejscu łóżka, pościele, moskitiery, wspólne łazienki).

Dzień 4 – Amazonia

Po śniadaniu ruszamy z przewodnikiem na eksplorację amazońskiej dżungli. Wycieczka ok. 3-4 h:, przewodnik wprowadza nas w dziki świat amazońskiej roślinności, pokazuje różne egzotyczne owoce, lecznicze zioła, największe drzewa w Amazonii (jak słynna ceiba); szukamy ukrytych w dżungli jeziorek, ptaków i małp.

Po lunchu oprowadzanie po wiosce i okolicach, poznajemy funkcjonowanie lokalnej rdzennej społeczności w sercu Amazonii.

Opcjonalnie: warsztaty z gotowania wg amazońskiej kuchni

kolumbia

Dzień 5 – Amazonia

Po śniadaniu wycieczka łodzią po rzece Atacuari i Amazonce, odwiedzamy sąsiednie wioski po stronie kolumbijskiej i peruwiańskiej, m.in. Isla de Tigre i San Juan de Atacuari. Dopływamy do najdalszego punktu w kolumbijskiej Amazonii (oficjalna granica na rzece między Kolumbią a Peru).

Po południu łowienie piranii i innych rzecznych ryb.

Nocna obserwacja kajmanów na Amazonce

Dzień 6 – Amazonia – Leticia

Ostatni poranek w wiosce nad Atacuari, czas na relaks w hamaku, obserwacje delfinów różowych i szarych i kąpiel w rzece dla chętnych.

Po obiedzie wracamy łódką do miejscowości Leticia, stolicy departamentu Amazonas, gdzie spędzimy ostatnią noc. O zmroku możliwość obserwacji stada papug w parku miejskim.

Dzień 7 – Leticia – Salento

Dla chętnych: poranna wycieczka na brazylijską stronę miasta. Około południa lot do Bogoty i dalej do miasta Pereira położonego w regionie kawowym tzw. Eje Cafetero. Przejazd komfortowym mini busem do kolorowego miasteczka Salento.

Kolacja i nocleg w Salento.

Dzień 8 – Salento – Dolina Cocora

Dzień zaczynamy w największym Regionie Kawy w Kolumbii, który rozciąga się na obszarze kilku prowincji i słynie z malowniczych krajobrazów oraz zróżnicowanej flory i fauny. Piękna sceneria górzystych krajobrazów porośniętych bujną roślinnością, obecność wyjątkowych plantacji kawy w połączeniu z tradycyjną architekturą spowodowały, że obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

Po zwiedzeniu Salento udamy się na spacer do położonej nieopodal Doliny Cocora, mateczniku narodowego drzewa Kolumbii, zobaczymy imponujące palmy woskowe, które potrafią osiągnąć wysokość 60 metrów, co czyni je najwyższymi drzewami na świecie. Dolina Cocory to jedyne miejsce na świecie, gdzie rośnie ten gatunek palmy. W zależności od wybranej trasy trekking po Dolinie Cocora trwa od 3 do 7 godzin.

Nocleg w Salento.

Dzień 9 – Salento

W pierwszej części dnia zwiedzimy miejscową plantację kawy. Dowiemy się jak wygląda cały proces od momentu zbioru kawy do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kolumbijskiej kawy. W tej okolicy będziemy także podziwiać piękno gór, wodospadów i niezwykłych krajobrazów.

Dla chętnych przejazd do sąsiedniego pueblo o nazwie Filandia, nieco mniej turystycznego niż Salento i często niesłusznie pomijanego. To właśnie tam możemy poczuć prawdziwy małomiasteczkowy kolumbijski vibe!

Dzień 10 – Salento – Medellín

Wyjazd do Medellin (około 7 godzin) + przerwa na lunch w regionalnej restauracji. Po drodze możliwość obserwacji malowniczych kolumbijskich górskich pejzaży.

Nocleg w Medellin.

Dzień 11 – Medellín

Zwiedzanie Medellín – Miasta Wiecznej Wiosny. Zapoznamy się z wyjątkowym nowoczesnym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.

Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju. Będziemy tez mieć okazję przejechać się unikalną formą transportu miejskiego – wagonikami Metrocable dowożącymi mieszkańców do odległych dzielnic, położonych na górskich zboczach.

Dzień 12 – Guatapé

Wycieczka do pobliskiego Guatapé, znanego jako najbardziej kolorowe miasteczko w Kolumbii. Wybierzemy się w rejs po jeziorze, nad którym położone są liczne miejsca związane z historią życia Pablo Escobara i jego kartelu. Jednak główną atrakcją tego dnia będzie wspinaczka na szczyt Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Po pokonaniu ok. 800 stopni roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior.

Dzień 13 – Santa Marta

Poranny wylot na wybrzeże karaibskie, do barwnego miasta Santa Marta..

Santa Marta to miejsce tętniące życiem i kulturową różnorodnością. To tutaj poznamy wszystkie kolory, zapachy i dźwięki kolumbijskich Karaibów. Wybierzemy się na spacer po kolonialnym centrum historycznym i odwiedzimy miejską plażę.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 14 – Park Tayrona

Czas na powrót na łono natury! Narodowy Park Tayrona to absolutnie magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża w Kolumbii, często nazywanym rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór.

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas lekki trekking trwający ok 3-4 godzin, zwieńczony odpoczynkiem na plaży.

Nocleg w Parku (namiot lub hamak).

Dzień 15 – Park Tayrona – Santa Marta

To już ostatni dzień naszej wycieczki! Czeka nas całodzienne plażowanie, kąpiele w morzu karaibskim i praca nad opalenizną w Cabo de San Juan.

Pod koniec dnia opuszczamy Park Tayrona łódką i udajemy się do Taganga (miasteczko nieopodal Santa Marta). Ostatni nocleg w Santa Marta i pożegnanie z Kolumbią.

Dzień 16 – Santa Marta – Bogota

Lot z Santa Marta do Bogoty i dalej powrót do Europy.
Tego dnia rozstaniemy się z naszymi przewodnikami i kończymy wycieczkę.

UWAGI:

 • Zakładany termin wycieczki: 12 listopada – 27 listopada 2022
 • Ilość uczestników: 6 – 12 osób
 • W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np. warunki atmosferyczne, wydarzenia lokalne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.

CENA:

1650 euro/os (program podstawowy 16 dni).

CO OBEJMUJE CENA?

 • Zakwaterowanie na 15 nocy (16 dni). W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach, kwaterach prywatnych (Amazonia) lub na łonie natury (do wyboru namioty lub hamaki w Parku Tayrona). Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
 • Wyżywienie: śniadania;
 • Pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, podstawowe napoje bezalkoholowe) podczas pobytu w Amazonii (3 dni)
 • Lokalne przeloty na trasach Bogota-Leticia, Leticia-Bogota-Pereira, Medellín-Santa Marta oraz Santa Marta-Bogota.
 • Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Pereira-Salento, Salento-Valle de Cocora, Salento-Medellin, Santa Marta-Park Tayrona;
 • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
 • Transfery łodzią w Amazonii (z Leticia do wioski Comunidad 7 de Agosto i z powrotem) oraz z Parku Tayrona do Taganga (Santa Marta)
 • Bilety wstępu na : Góra Monserrate w Bogocie (kolej linowa), Region Kawy (Dolina Cocora), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park.
 • Stała opieka przewodnika polskojęzycznego nad grupą w ciągu całej podróży. Porzewodnicy lokalni w wybranych miejscach.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

  • Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
  • Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
  • Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
  • Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:
Obiad: 5-15 €
Kolacja: 5-10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Niepodległości w Bogocie, jazda konna w Parku Tayrona, nocna wyprawa do selwy nad Pacyfikiem itp.
  • Napiwków

(dobrowolnych).

Copyright by Anna Jadwiga Matelska i Radosław Śpiewak. Zakaz kopiowania lub rozpowszechniania powyższego programu bez naszej zgody oraz wykorzystywania go do własnej działalności