Wieloryby, rajskie plaże, majestatyczne góry… a to dopiero początek przygody!

Bogotá – Bahia Solano – El Valle – Medellín – Guatapé – Santa Marta – Park Tayrona – Minca – Cartagena (+ opcja: Islas del Rosario)

Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki Południowej, który ma dostęp do dwóch oceanów: Atlantyku i Pacyfiku. Nasza podróż zacznie się od niedostępnego wybrzeża Pacyfiku w kipiącej afrolatynoską kulturą departamencie Chocó. Miejsce to słynie jako cel wędrówek wielorybów, majestatycznych humbaków – ich gody to niezwykły spektakl, który przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć na własne oczy! Następnie odwiedzimy Medellín, niegdyś jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, dziś kipiące życiem Miasto Wiecznej Wiosny. Pospacerujemy po Comunie 13, wespniemy się na szczyt skały Guatapé i zobaczymy ruiny dawnej willi Pabla Escobara. Kolejny przystanek to rajskie Karaiby! Tam czeka nas trekking po spektakularnym Parku Tayrona, gdzie góry, morze, selwa i plaża spotykają się w jednym miejscu. Wybierzemy się do miasteczka Minca, malowniczo położonego u stóp gór Sierra Nevada, wykąpiemy się w wodospadzie w sercu selwy i zwiedzimy lokalną plantację kawy. Na koniec odwiedzimy historyczną Cartagenę i zagubimy się w wąskich uliczkach jej kolonialnej starówki. Dla chętnych mamy jeszcze odpoczynek w kurorcie na wyspach Rosario, który może być wspaniałym zwieńczeniem wyprawy życia!

Dzień  1 – Bogotá 

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

 
Od jutra zaczynamy prawdzwą przygodę! 

kolumbia

Dzień 2 – Bogotá

Bogotá, czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Rano zwiedzimy główne atrakcje miasta, takie jak La Candelaria, Muzeum Złota i/lub Muzeum Botero.

Po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3 – Bahia Solano – El Valle

Ruszamy nad Pacyfik! To jeden z najbardziej odizolowanych rejonów Kolumbii, gdzie docierają tylko małe lokalne samoloty. Wylądujemy w miasteczku Bahia Solano, skąd lokalnym transportem przemieścimy się do wioski El Valle. Zamieszkamy na Playa Almejal, czyli jednej z czarnych plaż, z których słynie wybrzeże Pacyfiku! Ciemny, skrzący się piasek, surowe skały, soczyście zielona ściana dżungli i oczywiście spektakularne zachody słońca – takie widoki będą nas otaczały przez najbliższe kilka dni.

Nocleg w El Valle (Playa Almejal).

Dzień 4 – El Valle

Dziś ruszamy na “łowy”! Oczywiście polować będziemy na humbaki… z aparatem fotograficznym. Wraz z lokalnym przewodnikiem popłyniemy łodzią na wody Pacyfiku w miejsca najczęściej odwiedzane przez te majestatyczne stworzenia.

Humbaki, czyli długopłetwce oceaniczne, osiągają 14-17 metrów długości i 30-45 ton masy. W przeciwieństwie do innych gatunków wielorybów, często wyskakują one nad wodę, dzięki czemu można je podziwiać w pełnej krasie. W trakcie swojego życia prowadzą migracje, a kolumbijskie wybrzeże odwiedzają tylko przez kilkanaście tygodni w roku, aby właśnie tu połączyć się w pary. Ten miłosny spektakl to jedna z najbardziej niesamowitych atrakcji Kolumbii, choć szczęśliwie nadal nie dotknięta masową turystyką.

Wieczorem odpoczynek na plaży. Nocleg w El Valle / Playa Almejal.

Dzień 5 – El Valle

Dziś wybierzemy się do porośniętego lasem deszczowym Parku Narodowego Utria. Do parku popłyniemy łodzią, więc po drodze, jeśli dopisze nam szczęście, znów będziemy mieć szansę zaobserwować wieloryby. Czeka nas również trekking po selwie, przygotowywany nad ogniem lunch i kąpiel w lokalnych wodospadach!


Nocleg w El Valle / Playa Almejal.

Dzień 6 – El Valle

To już ostatni dzień nad Pacyfikiem! Okazja do relaksu, kąpieli w oceanie, spacerów po okolicznych plażach i odwiedzin w miasteczku.

Dla chętnych dodatkowa wycieczka na dziką plażę połączona z trekkingiem przez dżunglę lub nocna wyprawa po dżungli, w trakcie której można zaobserwować rzadkie okazy lokalnej fory i fauny, w tym insekty, jadowite żaby i węże.


Nocleg w El Valle / Playa Almejal.

Dzień 7 – Bahia Solano – Medellín

Wracamy na lotnisko do Bahia Solano, skąd polecimy do Medellín, stolicy regionu Antioquia. Wieczorem będziemy mieć pierwszą okazję zasmakować życia nocnego w tym nowoczesnym i wielokulturowym mieście oraz spróbować regionalnej kuchni.

Nocleg w Medellín.

Dzień 8 – Medellín

Zwiedzanie Medellín – Miasta Wiecznej Wiosny. Zapoznamy się z wyjątkowym nowoczesnym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.

Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju. Będziemy tez mieć okazję przejechać się unikalną formą transportu miejskiego – wagonikami Metrocable dowożącymi mieszkańców do odległych dzielnic, położonych na górskich zboczach.

Po południu dla chętnych przejazd do centrum miasta, gdzie można podziwiać rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero.

Nocleg w Medellín.

Dzień 9 – Guatapé

Wycieczka do pobliskiego Guatapé, znanego jako najbardziej kolorowe miasteczko w Kolumbii. Wybierzemy się w rejs po jeziorze, nad którym położone są liczne miejsca związane z historią życia Pablo Escobara i jego kartelu. Jednak główną atrakcją tego dnia będzie wspinaczka na szczyt Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Po pokonaniu ok. 800 stopni roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior.


Nocleg w Medellín.

Dzień 10 – Santa Marta

Poranny wylot na wybrzeże karaibskie, do barwnego miasta Santa Marta, tętniącego życiem i kulturową różnorodnością. To tutaj poznamy wszystkie kolory, zapachy i dźwięki kolumbijskich Karaibów. Wybierzemy się na spacer po kolonialnym centrum historycznym i odwiedzimy miejską plażę.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 11 – Santa Marta – Park Tayrona

Czas na powrót na łono natury! Narodowy Park Tayrona to absolutnie magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża w Kolumbii, często nazywanym rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór.

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas lekki trekking trwający ok 3-4 godzin, zwieńczony odpoczynkiem na plaży. Do miasta wrócimy łódką, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać wybrzeże parku z jeszcze innej perspektywy.


Nocleg w Santa Marta.

Dzień 12 – Minca

Minca to klimatyczne pueblo położone w sercu selwy, u stóp gór Sierra Nevada de Santa Marta, które od kilku lat zdobywa sławę wśród backpackerów i innych podróżników ceniących sobie kontakt z lokalną kulturą i dziką przyrodą. Wybierzemy się na trekking do okolicznych wodospadów, po drodze podziwiając oszałamiające górskie widoki. Chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach jogi lub nocnym spacerze po selwie lub po prostu wybrać relaks w hamaku.

Nocleg w Minca.

Dzień 13 – Minca

Kolejny dzień w Minca poświęcimy na zwiedzenie lokalnej plantacji kawy. Kolumbia jest jednym z największych producentów i eksporterów kawy na świecie – dominuje, jeśli chodzi o szlachetny gatunek Arabica, przez wielu uważany za najlepszy. Podczas pobytu na plantacji dowiemy się jak wygląda cały proces od momentu zbioru ziaren aż do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kawy. W tej okolicy będziemy także podziwiać piękno gór, wodospadów i niezwykłych krajobrazów.


Nocleg w Minca.

Dzień 14 – Minca – Cartagena

Tego dnia wrócimy na wybrzeże i przejedziemy do Cartageny – turystycznej perły Karaibów (przejazd ok. 6 godzin). Po drodze lunch w lokalnej restauracji.

Wieczorny spacer po starówce dla chęnych.

Nocleg w Cartagenie.

Dzień 15 – Cartagena

Cartagena de Indias to miasto z wielowiekową historią, dawna hiszpańska kolonia i jeden z najważniejszych portów w tym regionie. Pozostałością po tym okresie jest malownicza kolonialna starówka, a także pochodzący z XVI wieku Zamek Św. Filipa. Oprócz tego dziś Cartagena oferuje turystom niezliczoną ilość knajpek, pubów, galerii sztuki oraz unikalny karaibski vibe.


W ciągu dnia zwiedzimy główne atrakcje miasta, a wieczorem czeka nas relaks na plaży lub nad hotelowym basenem.
Nocleg w Cartagenie.

Dzień 16 – Cartagena – Bogotá

Czas pożegnania z Kolumbią i przewodnikami! Tego dnia czeka nas lot z Cartageny do Bogoty i dalej powrót do Europy.

Opcja rozszerzona dla chętnych:

*Dzień 17 – Islas de Rosario

Kto jeszcze ma ochotę na dodatkowy odpoczynek, może popłynąć na położone ok 100 km od Cartageny tzw. Wyspy Koralowe (Islas de Rosario). Plażowanie w rajskich warunkach, snorkeling i podziwianie rafy koralowej będzie wspaniałym zwieńczeniem wycieczki!
Nocleg na jednej z wysp.

*Dzień 18 – Islas de Rosario – Cartagena – Bogotá

W tej opcji to właśnie ten dzień będzie ostatnim w Kolumbii! Czeka nas powrót do Cartageny, oraz lot do Bogoty i dalej do Europy.

UWAGI:

 • Zakładany termin wycieczki: 16 września – 1 października 2022 (program podstawowy); możliwość rozszerzenia o 2 dnia na Islas de Rosario i powrotu 3 października 2022
 • Ilość uczestników: 6 – 12 osób
 • W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np. warunki atmosferyczne, wydarzenia lokalne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.

CENA:

1390 euro/os (program podstawowy 16 dni).
Dopłata za odpoczynek na wyspach Islas de Rosario zależna od liczby zainteresowanych osób.

CO OBEJMUJE CENA?

 • Zakwaterowanie na 15 nocy (16 dni). W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach lub kwaterach prywatnych. Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
 • Wyżywienie: śniadania;
 • Lokalne przeloty na trasach Bogota-Medellín-Bahia Solano, Bahia Solano-Medellín, Medellín-Santa Marta oraz Cartagena-Bogota.
 • Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Bahia Solano-El Valle, Santa Marta-Park Tayrona, Santa Marta-Minca, Minca-Cartagena.
 • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
 • Transfer łodzią z Parku Tayrona do Taganga (Santa Marta)
 • Bilety wstępu na: Góra Monserrate w Bogocie (kolej linowa), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park, Zamek San Felipe (Cartagena).
 • Wycieczki łodzią po Pacyfiku (obserwacje wielorybów) i trekkingi po selwie nad Pacyfikiem oraz w Mince.
 • Stała opieka przewodnika polskojęzycznego nad grupą w ciągu całej podróży. Porzewodnicy lokalni w wybranych miejscach.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

 • Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
 • Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
 • Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
 • Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:
Obiad: 5-15 €
Kolacja: 5-10 €

 • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Niepodległości w Bogocie, jazda konna w Parku Tayrona, nocna wyprawa do selwy nad Pacyfikiem itp.
 • Napiwków (dobrowolnych).

Copyright by Anna Jadwiga Matelska i Radosław Śpiewak. Zakaz kopiowania lub rozpowszechniania powyższego programu bez naszej zgody oraz wykorzystywania go do własnej działalności