Lot paralotnią, rafting po rwącej rzece, trekking do Zaginionego Miasta… I o wiele więcej!

Bogotá – Villa de Leyva – San Gil – Barichara – Medellín – Guatapé – Santa Marta – Ciudad Perdida – Park Tayrona – Cartagena

Kolumbia ma do zaoferowania niesamowicie dużo podróżnikom z całego świata, mimo to nadal pozostaje nieodkryta dla masowej turystyki. Fani przygód, mocnych wrażeń i aktywnego wypoczynku znajdą tam cały szereg spektakularnych atrakcji (jak lot paralotnią nad kanionem Chicamocha) oraz wyjątkowych na skalę światową miejsc (prekolumbijskie ruiny Ciudad Perdida czy łączący krajobrazy górskie i oceaniczne Park Tayrona). Podczas naszej podróży oprócz różnego rodzaju sportów i intensywnych aktywności, znajdziemy też czas na relaks w malowniczych kolumbijskich miasteczkach jak Villa de Leyva i Barichara oraz zasmakujemy wielkomiejskiego życia w Bogocie i Medellín. Nie zabraknie też karaibskich plaż, które odwiedzimy w Parku Narodowym Tayrona.

Dzień 1 – Bogotá

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

Od jutra zaczynamy prawdziwą przygodę!

kolumbia

Dzień 2 – Bogotá

Bogotá, czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Rano zwiedzimy główne atrakcje miasta, takie jak La Candelaria, Muzeum Złota i/lub Muzeum Botero.

Po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z fenomenalnym widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3 – Villa de Leyva – San Gil

Dziś pojedziemy do San Gil, miejscowości położonej w Andach w malowniczym departamencie Santander, które będzie naszą bazą wypadową na najbliższe 3 dni. To nie tylko miasto z ponad trzystuletnią historią i urokliwą architekturą, ale również mekka miłośników sportów ekstremalnych w Kolumbii.

Po drodze zatrzymamy się na lunch w Villa de Leyva, znanej jako jedno z najpiękniejszych miasteczek w Kolumbii, wpisane na Listę Narodowego Dziedzictwa UNESCO. Będziemy mieć okazję pospacerować po słynnym ogromnym centralnym placu i wąskich uliczkach, otoczonych kolonialnymi białymi budynkami.

Nocleg w San Gil.

Dzień 4 – Barichara – Camino Real – San Gil

Rozpoczynamy rozgrzewkę! Dziś czeka nas trekking po tzw. Camino Real, czyli szlaku tradycyjnie wykorzystywanym przez rdzenną ludność Kolumbii. Podczas marszu będziemy mogli podziwiać malownicze pejzaże i dziką przyrodę departamentu Santander.

Po południu zwiedzimy kolejne urokliwe miasteczko – Barichara, którego unikalna, kolorowa architektura zainspirowała twórców bajki Disneya “Encanto”.

Nocleg w San Gil.

Dzień 5 – San Gil [Paralotnia + Rafting]

Czas na prawdziwy dreszczyk emocji! Któż z nas kiedyś nie marzył o tym, by latać? Dziś spełnimy to marzenie i wzniesiemy się pod kolumbijskie niebo podczas lotu paralotnią wraz z wykwalifikowanym instruktorem, nad zapierającym dech w piersiach kanionem Chicamocha.

To nie koniec mocnych wrażeń! Po locie czeka nas jeszcze rafting, czyli widowiskowy spływ rzeką Suarez (nurt rzeki osiąga 5 stopień w 5 stopniowej skali, tak więc bądź gotów na dużo emocji) w pobliżu San Gil.

Nocleg San Gil.


Dzień 6 – Bucaramanga – Medellín

Z San Gil pojedziemy na lotnisko w Bucaramanga, stolicy prowincji Santander, skąd polecimy prosto do Medellín, Miasta Wiecznej Wiosny. Wieczorem będziemy mieć pierwszą okazję zasmakować życia nocnego w tym nowoczesnym i wielokulturowym mieście oraz spróbować regionalnej kuchni.

Nocleg w Medellín.

Dzień 7 – Medellín

Zwiedzanie Medellín – stolicy regionu Antioquia. Zapoznamy się z wyjątkowym nowoczesnym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.

Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju. Będziemy tez mieć okazję przejechać się unikalną formą transportu miejskiego – wagonikami Metrocable dowożącymi mieszkańców do odległych dzielnic, położonych na górskich zboczach.

Po południu dla chętnych przejazd do centrum miasta, gdzie można podziwiać rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero.

Nocleg w Medellín.

Dzień 8 – Guatapé

Wycieczka do pobliskiego Guatapé, znanego jako najbardziej kolorowe miasteczko w Kolumbii. Wybierzemy się w rejs po jeziorze, nad którym położone są liczne miejsca związane z historią życia Pablo Escobara i jego kartelu. Jednak główną atrakcją tego dnia będzie wspinaczka na szczyt Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Po pokonaniu ok. 800 stopni roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior.

Nocleg w Medellín.

Dzień 9 – Santa Marta

Poranny wylot na wybrzeże karaibskie, do barwnego miasta Santa Marta, tętniącego życiem i kulturową różnorodnością. To tutaj poznamy wszystkie kolory, zapachy i dźwięki kolumbijskich Karaibów. Wybierzemy się na spacer po kolonialnym centrum historycznym i odwiedzimy miejską plażę.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 10 – Ciudad Perdida

Czterodniowy trekking do Zaginionego Miasta (hiszp. Ciudad Perdida, ang. Lost City) przez porośnięte lasem deszczowym góry Sierra Nevada to jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń, jakie można przeżyć w Kolumbii, łaczące kontakt z dziewiczą przyrodą i rdzennymi kulturami prekolumbijskimi.
Ruiny Ciudad Perdida są o 650 lat starsze od peruwiańskiego Machu Picchu. Niegdyś zamieszkałe przez kilka tysięcy osób miasto, do dziś zachwyca ponad 160 tarasami wyrzeźbionymi w górskim zboczu, kamiennymi drogami i okrągłymi placykami. Dla cywilizacji zachodniej Zaginione Miasto zostało odkryte przez Hiszpanów w 1972 roku. Ponieważ znajduje się na ziemiach do dziś należących do rdzennej ludności, wizyty turystyczne są ściśle kontrolowane i nadal dociera tam stosunkowo niewielu śmiałków (w porównaniu do podobnych zabytków na terenie Meksyku czy Peru).

Wyruszymy rano z Santa Marta i pojedziemy terenowymi autami 4×4 prosto do miejscowości Mamey, skąd po solidnym lunchu rozpoczniemy nasz trek. Tego dnia czeka nas ok. czterogodzinny spacer przez dżungle, w otoczeniu licznych rzek i wodospadów. Pod wieczór dotrzemy do pierwszego obozu, gdzie spędzimy noc na hamakach, w namiotach lub specjalnych łóżkach z moskitierami.
Nocleg w dżungli.

Dzień 11 – Ciudad Perdida

Drugi dzień trekkingu będzie najintesywniejszy – podczas całodniowego marszu (ok. 7-8 godzin) przejdziemy niemal 15 km. Po drodze będziemy mieć możliwość ochłodzić się w spektakularnych wodach rzeki Buritaca. Odwiedzimy również rdzenne miasto Mutanyi, gdzie poznamy lepiej styl życia mieszkańców i prekolumbijską kulturę Kogui. Lunch zjemy w obozie drugim, a kolację w obozie trzecim.
Nocleg w dżungli.

Dzień 12 – Ciudad Perdida

Trzeci dzień trekkingu to najbardziej spektakularna trasa, podejście do samego Zaginionego Miasta. Po śniadaniu rozpoczniemy wędrówkę po 1200 schodach prowadzących do wioski Tayrona. Po Ciudad Perdida oprowadzi nas lokalny przewodnik, który wyjaśni również historię i tajemnice tego magicznego miejsca. Po intensywnym dniu wrócimy do Obozu 2, gdzie zjemy kolację i spędzimy ostatnią noc w górach Sierra Nevada.
Nocleg w dżungli.

Dzień 13 – Ciudad Perdida – Santa Marta

Po śniadaniu rozpoczniemy ostatni dzień trekkingu. Po 7-godzinnej podróży poprzez dżunglę, wodospady i rzeki, wrócimy do Mamey. Tam czeka na nas obiad i powrót do Santa Marta. W nadmorskim mieście pożegnamy lokalnego przewodnika.
Nocleg w Santa Marta.

Dzień 14 – Santa Marta – Park Tayrona

To nie koniec atrakcji w tej części Kolumbii! Narodowy Park Tayrona to absolutnie magiczny kawałek karaibskiego wybrzeża, często nazywanym rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór.

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas lekki trekking trwający ok 3-4 godzin, zwieńczony odpoczynkiem na plaży. Do miasta wrócimy łódką, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać wybrzeże parku z nieco innej perspektywy.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 15 – Santa Marta – Cartagena

Tego dnia przejedziemy do Cartageny – turystycznej perły Karaibów (przejazd ok. 6 godzin). Po drodze lunch w lokalnej restauracji.

Wieczorny spacer po starówce dla chętnych.

Nocleg w Cartagenie.

Dzień 16 – Cartagena

Cartagena de Indias to miasto z wielowiekową historią, dawna hiszpańska kolonia i jeden z najważniejszych portów w tym regionie. Pozostałością po tym okresie jest malownicza kolonialna starówka, a także pochodzący z XVI wieku Zamek Św. Filipa. Oprócz tego dziś Cartagena oferuje turystom niezliczoną ilość knajpek, pubów, galerii sztuki oraz unikalny karaibski vibe.

W ciągu dnia zwiedzimy główne atrakcje miasta, a wieczorem czeka nas relaks na plaży lub nad hotelowym basenem.
Nocleg w Cartagenie.

Dzień 17 – Cartagena – Bogotá

Czas pożegnania z Kolumbią i przewodnikami! Tego dnia czeka nas lot z Cartageny do Bogoty i dalej powrót do Europy.

UWAGI:

 • Zakładany termin wycieczki – początek 2023 roku (w razie zainteresowania, prosimy o kontakt już teraz!)
 • Ilość uczestników: 6 – 12 osób
 • W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np. warunki atmosferyczne, wydarzenia lokalne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.

CENA:

1500 euro

CO OBEJMUJE CENA?

  • Zakwaterowanie na 16 nocy (17 dni). W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach, kwaterach prywatnych lub na łonie natury (trekking do Ciudad Perdida). Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
  • Wyżywienie: śniadania;
  • Pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) podczas trekkingu do Ciudad Perdida;
  • Lokalne przeloty na trasach Bucaramanga-Medellín, Medellín-Santa Marta oraz Cartagena-Bogota.
  • Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Bogota – San Gil, San Gi – Bucaramanga, Santa Marta-Park Tayrona, Santa Marta-Cartagena.
  • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
  • Transfer łodzią z Parku Tayrona do Taganga (Santa Marta)
  • Bilety wstępu na: Góra Monserrate w Bogocie (kolej linowa), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park, Zamek San Felipe (Cartagena);
  • Jednorazowy przelot paralotnią nad kanionem Chicamocha z lokalnym instruktorem oraz rafting po rzece Suarez w okolicy San Gil;
  • Czterodniowy trekking do Ciudad Perdida, lokalne opłaty i wstęp do Zaginionego Miasta;
  • Stała opieka przewodnika polskojęzycznego nad grupą w ciągu całej podróży. Przewodnicy lokalni w wybranych miejscach.

CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?

    • Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
    • Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
    • Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
    • Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
    • Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży.

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:
Obiad: 5-15 €
Kolacja: 5-10 €

    • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp do miejsc niewymienionych w programie, np Muzeum Niepodległości w Bogocie, jazda konna w Parku Tayrona, dodatkowe loty paralotnią itp.
    • Napiwków (dobrowolnych).

Copyright by Anna Jadwiga Matelska i Radosław Śpiewak. Zakaz kopiowania lub rozpowszechniania powyższego programu bez naszej zgody oraz wykorzystywania go do własnej działalności