Witamy w Kolumbii!

Bogotá – Leticia – Amazonia – Salento – Valle de Cocora – Medellín – Guatapé – Santa Marta – Park Tayrona

Dzień 1

Witamy w Kolumbii! Po przylocie do Bogoty zapewniamy transfer do hotelu, czas na odpoczynek, aklimatyzację i kolację. Dla chętnych – wieczorny spacer po historycznej dzielnicy La Candelaria.

Od jutra zaczynamy prawdziwą przygodę!

kolumbia

Dzień 2

Bogotá – czyli miasto położone “2600 metrów bliżej gwiazd”. Różnorodna i wielokulturowa stolica o imponującej historii, gdzie podziwiać możemy wspaniałą architekturę, muzea, graffiti i zasmakujemy niezapomnianej kuchni … każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Rano zwiedzamy główne atrakcje miasta: m.in. La Candelaria, Muzeum Złota, dom Simona Bolivara. Po lunchu u odwiedzimy Sanktuarium Upadku Pana Jezusa na wzgórzu Monserrate, które góruje nad centrum Bogoty. Kościół z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta to obowiązkowy punkt wycieczki!

Nocleg w Bogocie.

Dzień 3

Ruszamy na wyprawę do Amazonii! Poranny lot do miasta Leticia, zwanego “bramą do Amazonii”. Płyniemy łodzią po Amazonce, a następnie po jej odnodze – rzece Atacuari w głąb dziczy, aż do odciętej od cywilizacji wioski Comunidad 7 deAgosto, gdzie spędzimy kolejne kilka dni. To miejsce, którego nie zna nawet Google Maps, gdzie zasięg w telefonie przestaje działać, gdzie nie ma supermarketów, a na kolację je się piranie złowione tego samego dnia w rzece. Staniemy się częścią lokalnej społeczności i zobaczymy, jak żyje rdzenna ludność w sercu amazońskiej selwy. W kameralnej i rodzinnej atmosferze lokalny przewodnik pokaże nam autentyczną amazońską kulturę i zachwycającą przyrodę

Nocleg w wiosce, pokoje 2-3 osobowe, warunki proste, ale nie ekstremalne (na miejscu łóżka, pościele, moskitiery, wspólne łazienki).

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy z przewodnikiem na eksplorację amazońskiej dżungli. Wycieczka ok. 3-4 h: przemieszczamy się tradycyjnymi canoe, przewodnik wprowadza nas w dziki świat amazońskiej roślinności, pokazuje różne egzotyczne owoce, lecznicze zioła, największe drzewa w Amazonii (jak słynna ceiba); szukamy ukrytych w dżungli jeziorek, ptaków i małp.

Po lunchu oprowadzanie po wiosce i okolicach, poznajemy funkcjonowanie lokalnej rdzennej społeczności w sercu Amazonii.

Opcjonalnie: warsztaty z gotowania wg amazońskiej kuchni

Dzień 5

Po śniadaniu wycieczka łodzią po rzece Atacuari i Amazonce, odwiedzamy sąsiednie wioski po stronie kolumbijskiej i peruwiańskiej, m.in. Isla de Tigre i San Juan de Atacuari. Dopływamy do najdalszego punktu w kolumbijskiej Amazonii (oficjalna granica na rzece między Kolumbią a Peru).

Po południu łowienie piranii i innych rzecznych ryb.

Nocna obserwacja kajmanów na Amazonce

Dzień 6

Wycieczka do przepięknie położonej w sercu dżungli wioski comunidad Boyahazu, gdzie mieszka ludność rdzenna z plemienia Ticuna.

Po kolacji obserwacja delfinów różowych i szarych na Amazonce

Opcjonalnie: warsztaty z medycyny naturalnej

Dzień 7

Pożegnanie z Amazonią! Płyniemy z powrotem do Leticii. Lot do Bogoty i dalej do miasta Pereira położonego w regionie kawowym tzw. Eje Cafetero. Przejazd komfortowym mini busem do kolorowego miasteczka Salento.

Kolacja i nocleg w Salento.

Dzień 8

Dzień zaczynamy w największym Regionie Kawy w Kolumbii, który rozciąga się na obszarze kilku prowincji i słynie z malowniczych krajobrazów oraz zróżnicowanej flory i fauny. Piękna sceneria górzystych krajobrazów porośniętych bujną roślinnością, obecność wyjątkowych plantacji kawy w połączeniu z tradycyjną architekturą spowodowały, że obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

Po zwiedzeniu Salento udamy się na spacer do położonej nieopodal Doliny Cocora, mateczniku narodowego drzewa Kolumbii, zobaczymy imponujące palmy woskowe, które potrafią osiągnąć wysokość 60 metrów, co czyni je najwyższymi drzewami na świecie. Dolina Cocory to jedyne miejsce na świecie, gdzie rośnie ten gatunek palmy. W zależności od wybranej trasy trekking po Dolinie Cocora trwa od 3 do 7 godzin.

Nocleg w Salento.

Dzień 9

W pierwszej części dnia zwiedzimy miejscową plantację kawy. Dowiemy się jak wygląda cały proces od momentu zbioru kawy do momentu zaparzenia. Oczywiście będziemy mogli skosztować świeżo zmielonej, aromatycznej kolumbijskiej kawy. W tej okolicy będziemy także podziwiać piękno gór, wodospadów i niezwykłych krajobrazów.

Następnie odwiedzimy kolejne malownicze pueblo o nazwie Filandia, nieco mniej turystyczne niż Salento i często niesłusznie pomijane. To właśnie tam możemy poczuć prawdziwy małomiasteczkowy kolumbijski vibe!

Wieczorna impreza w rytmach salsy dla chętnych

Dzień 10

Wyjazd do Medellin (około 7 godzin) + przerwa na lunch w regionalnej restauracji.

Po drodze odwiedzimy Manizales znane jako “Miasto otwartych drzwi” dla swoich przyjaznych mieszkańców. Manizales to urocze miasto w sercu kolumbijskiego regionu kawowego, położone w cieniu wulkanów Nevados i otoczone piękną przyrodą. W centrum Manizales znajduje się zbudowana w 1939 r. Katedra z najwyższą wieżą w Kolumbii 106 m. Schody prowadzące na wieże to tzw. “corredor Polaco”, nazwany tak na znak solidarności z Polską w związku z wybuchem II wojny światowej.

Nocleg w Medellin.

Dzień 11

Zwiedzanie Medellin – Miasta Wiecznej Wiosny. Zapoznamy się z wyjątkowym nowoczesnym krajobrazem miejskim, który kontrastuje z tradycyjnym stylem życia, charakteryzującym resztę prowincji. Miasto pełne jest muzeów, restauracji, barów i klubów, zapewniających niezapomniane wrażenia.

Zobaczymy na własne oczy jak odradza się Comuna 13, czyli dzielnica, która stara się zatrzeć swą owianą złą sławą przeszłość poprzez sztukę uliczną… Znajdziemy tam muzykę, murale i graffiti, tworzone po to, aby opowiedzieć nową historię porozumienia i pokoju.

Wolne popołudnie pozwoli nam nacieszyć się atmosferą miasta.

Nocleg w Medellin i możliwość skorzystania z uroków wielkomiejskiego życia nocnego.

Dzień 12

Wycieczka do pobliskiego Guatape, znanego jako najbardziej kolorowe miasteczko w Kolumbii. Wybierzemy się w rejs po jeziorze, nad którym położone są liczne miejsca związane z historią życia Pablo Escobara i jego kartelu. Jednak główną atrakcją tego dnia będzie wspinaczka na szczyt Głazu El Peñol, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w pobliżu Medellín. Po pokonaniu 740 stopni roztoczy się przed nami zapierający dech w piersiach krajobraz, składający się z zielonych gór i błękitnych jezior.

Popołudnie i lunch w G

Nocleg w Medellin

Dzień 13

Poranny wylot na wybrzeże karaibskie, do barwnego miasta Santa Marta..

Santa Marta to miejsce tętniące życiem i kulturową różnorodnością. To tutaj poznamy wszystkie kolory, zapachy i dźwięki kolumbijskich Karaibów. Jednym z istotnych budynków w Santa Marta jest Katedra uważana za najstarszy kościół w Kolumbii.

Znajdują się w niej pozostałości założyciela miasta, Rodrigo de Bastidasa. Odwiedzić także można posiadłość Quinta de San Pedro Alejandrino, w której Simón Bolívar spędził ostatnie dni. Istnieje kilka pomników upamiętniających wyzwoliciela oraz muzeum, w którym znajdują się dzieła sztuki przekazane przez artystów z wielu krajów Ameryki Południowej, wydane przez Bolívara.

Nocleg w Santa Marta.

Dzień 14

Czas na powrót na łono natury! Wycieczkę po Kolumbii zakończymy pobytem w Parku Tayrona – absolutnie magicznym kawałkiem karaibskiego wybrzeża w Kolumbii, często nazywanym rajem na ziemi. Przyroda parku jest piękna i różnorodna, z oszałamiającymi odcinkami złotych, piaszczystych plaż wspartych palmami kokosowymi i gęstym lasem deszczowym. Jest to miejsce, w którym zbiega się szum krystalicznych wód morza karaibskiego i czyste powietrze gór Sierra Nevada de Santa Marta. Park Tayrona to słynie z unikalnych wschodów i zachodów słońca.

Do parku ruszymy wczesnym rankiem. Po przybyciu do jego bram, czeka nas malowniczy trekking trwający ok 3-4 godzin.

Nocleg w Parku (namiot lub hamak).

Dzień 15

To już ostatni dzień naszej wycieczki! Czeka nas całodzienne plażowanie, kąpiele w morzu karaibskim i praca nad opalenizną w Cabo de San Juan.

Pod koniec dnia opuszczamy Park Tayrona łódką i udajemy się do Taganga (miasteczko nieopodal Santa Marta). Ostatni nocleg w Santa Marta i pożegnanie z Kolumbią.

Dzień 16

Lot z Santa Marta do Bogoty i dalej powrót do Europy.
Tego dnia rozstaniemy się z naszymi przewodnikami i kończymy wycieczkę.
UWAGI:
• Zakładany termin wycieczki: wylot z Polski 5 stycznia 2021 (przylot do Bogoty 6 stycznia i wtedy zaczyna się Dzień 1), powrót z Bogoty do Europy 21 stycznia 2021; w razie zmian cen biletów lub innych preferencji uczestników wycieczki możliwy inny termin – do ustalenia i potwierdzenia z organizatorami;
• W zależności od cen i ułożenia lotów,bo może się okazać, że potrzebny będzie jeszcze jeden nocleg w Bogocie – opłata za dodatkowy nocleg nie jest uwzględniona w ofercie;
• Dla chętnych: opcja dodania 2 dni w Cartagenie i powrót do Polski dnia 17, czyli 23 stycznia 2021 (koszty nie są uwzględnione w cenie oferty, ale możliwe wsparcie organizacyjne w razie zainteresowania);
• W razie sytuacji niezależnych od organizatorów (np warunki atmosferyczne) możliwe są zmiany w programie, konsultowane z uczestnikami. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są w każdej sytuacji priorytetowe.
CENA:
1150 euro / os.
Oferta jest przygotowana dla grupy 10 osób. Maksymalna ilość osób w grupie: 12.
CO OBEJMUJE CENA?
• Zakwaterowanie na 15 nocy (16 dni). W zależności od lokalizacji noclegi są zapewnione w: hotelach 3*, wysoko ocenianych hostelach, kwaterach prywatnych (Amazonia) lub na łonie natury (do wyboru namioty lub hamaki w Parku Tayrona). Zawsze staramy się, by noclegi były jak najlepszym kompromisem między komfortem a autentycznością i chęcią poznania lokalnego kolorytu;
• Wyżywienie: śniadania;
• Pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, podstawowe napoje bezalkoholowe) podczas pobytu w Amazonii (3 dni)
• Lokalne przeloty na trasach Bogota-Leticia, Leticia-Bogota-Pereira, Medellín-Santa Marta oraz Santa Marta-Bogota.
• Przejazdy lokalnymi mini busami, taxi lub jeepami na trasach Pereira-Salento, Salento-Valle de Cocora, Salento-Medellin, Santa Marta-Park Tayrona;
• Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w każdej lokalizacji;
• Transfery łodzią w Amazonii (z Leticia do wioski Comunidad 7 de Agosto i z powrotem) oraz z Parku Tayrona do Taganga (Santa Marta)
• Bilety wstępu na : Góra Monserrate w Bogocie (kolej linowa), Region Kawy (Cocora Valley), Medellin (Comuna 13, El Penol), Tayrona Park.
• Stała opieka dwóch przewodników nad grupą w ciągu całej podróży
CZEGO NIE OBEJMUJE CENA?
• Ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.
• Biletów lotniczych z Polski do Kolumbiii z powrotem
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 600 Euro.
• Opłat za wstęp do miejsc, które nie są wymienione powyżej.
• Posiłków i napojów w trakcie trwania podróży (poza Amazonią)

Orientacyjne ceny posiłków w Kolumbii:

Obiady

5 – 15 €

Kolacje

5 – 10 €

  • Aktywności fakultatywnych, opłat za wstęp i miejsc nie wymienionych w programie, np:

 

Aktywności fakultatywne

Koszt na osobę

Muzeum Niepodległości (Bogota)

1,5 €

Muzeum Botero (Bogota)

1,5 €

Jazda konna Park Tayrona

10 €

 

  • Napiwków (dobrowolnych).